Dobre życie?

Jestem przed wyborem studiów magisterskich. Rozważam co będzie dla mnie lepsze, co da mi lepszą przyszłość a co da mi więcej satysfakcji. Cała ta wewnętrzna polemika dotycząca mojego wykształcenia spowodowała, że ostatnio zastanawiam się również nad celem i sensem życia. I czym właściwie jest dobre życie? – oznaką dobrej, stabilnej pozycji społecznej; zaspokajania potrzeb; realizacji marzeń; rodziny; …?  Czy istnieje jedno, uniwersalne słowo, którym można określić dobre życie? 

Żyjemy w czasach, gdzie ludzie są w ciągłym amoku. Gonią za pieniędzmi, karierą – nie mają czasu tak na prawdę żyć. Zapominają, że sensem naszego istnienia jest nie tylko praca, ale również doznawanie przyjemności, samorozwoju. Pogoń za materialnymi potrzebami przyćmiewa to, co jest najważniejsze w życiu. Chodzi przecież o to, aby żyć dobrze i wykorzystać je maksymalnie jak się da, robiąc to, co sprawia nam przyjemność i powoduje, że jesteśmy szczęśliwi.

Można by prowadzić długą polemikę, co rozumiemy pod pojęciem dobrego życia, gdyż dla każdego człowieka, może oznaczać coś zupełnie innego, więc nie możemy jej zaszufladkować i powiedzieć, że tylko ta jedna konkretna rzecz/czynność, jest przypisana do określenia dobrego życia. Jedna osoba czuje się spełniona mogąc grać w piłkę nożną, inna prowadząc przełomowe badania, etc. Wiadomo – każdy człowiek ma inne ambicje i plany co do przyszłości i rozwoju własnej osoby, dlatego ciężko stwierdzić czym, w sensie globalnym, jest dobre życie.
Myślę, że dobre życie jest istotnym czynnikiem do tego aby czuć się spełnionym. Realizujemy się, rozwijamy swe talenty, kochamy i jesteśmy kochani. 
Samorealizacja jest dość istotnym czynnikiem w naszym życiu. Pasja – ile daje to człowiekowi radości, kiedy robi to co kocha i jeszcze jest za to doceniany. Myślę, że nie ma wspanialszego uczucia. Pasje rozwijają człowieka, pobudzają jego myślenie, wzrasta poziom jakości i zadowolenia z życia i z siebie samego – a docenienie siebie samego, jest bardzo ważne w obecnym świecie. Hobby jest wspaniałą odskocznią od codzienności, pozwalają się oderwać, wyłączyć myślenie o kłopotach i problemach dnia codziennego. Człowiek jest wtedy poza czasem, robi to co wywołuje w nim pozytywne emocje, uśmiech na twarzy; wtedy nic nie ma znaczenia: jesteś tylko Ty i twoja pasja!
Sama gram na gitarze i daje mi to niewyobrażalnie dużo radości. Podjęcie decyzji dotyczącej nauki gry miało bezpośredni wpływ na mój rozwój psychiczny. Dodało mi to pewności siebie, a akurat z tym zawsze było u mnie bardzo słabo. Pokochałam granie, od pierwszych sekund, kiedy trzymałam gitarę i próbowałam z niej wydobyć pierwsze dźwięki – już wtedy wiedziałam, że stanie się to moją miłością i będę dążyć do tego aby doskonalić swoje umiejętności. To jest niesamowite, ile dobrych i pozytywnych impulsów może nam dostarczyć zamiłowanie do jakieś czynności.

Czym więc byłoby życie bez tego wszystkiego? Bez marzeń, pasji, miłości, rodziny, etc.? Nicością… Celem naszego życia jest przecież zadowolenie. Nie po to żyjemy aby być niewolnikami własnych dusz. Żyjemy aby żyć – niby błahe, ale jednak nie każdy z tej dewizy potrafi korzystać. Wielu ludzi nie rozumie jak wielkim darem jest życie, i że powinniśmy je wykorzystać jak najlepiej, bo drugiej okazji nie będzie. Nie doceniamy często tego co mamy, a to powoduje, że wydaje nam się, ze nasze życie jest złe, nieodpowiednie, czyli niedobre, ale przecież, jeśli tylko usiądziemy i się zastanowimy nad tym co mamy, zrobimy w głowie szybką analizę naszego życia, dojdziemy do wniosku, że jednak nie jest tak złe, jak się z pozoru wydaje. Powinniśmy się cieszyć z małych rzeczy, doceniać to co mamy, a nie żądać od losu coraz więcej i więcej – zapatrzeni w wielkie rzeczy, nie widzimy jak potykamy się o małe, drobne (a jak czasem istotne) oznaki naszego dobrego życia jak np. zdrowie, możliwość kształcenia się, posiadanie rodziny, bycie kochanym, etc.

https://www.youtube.com/watch?v=tzRk5EIHAoI

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Dobre życie?

  1. ~Gilmour

    To bardzo ważne w życiu, aby mieć jakąś pasję. Daje ona poczucie spełnienia, sprawia że chcemy się dalej rozwijać. Często praca nie jest związana z naszymi zainteresowaniami. Dzień w dzień wykonujemy te same czynności przez co popadamy w rutynę. Dlatego dobrze jest po ciężkim dniu w pracy wrócić do domu i zająć się tym co naprawdę nas uszczęśliwia. Może to być czytanie książek, gra na gitarze czy majsterkowanie. Grunt to znaleźć coś co pozwoli oderwać się od problemów. Bez pasji życie staje się puste i pozbawione sensu. Tym bardziej należy korzystać z życia kiedy jest się młodym i zdrowym, aby za kilkadziesiąt lat nie żałować spędzonego czasu. Bo w końcu przyjdzie moment na założenie rodziny i ustatkowanie się a wtedy nasze pasje zejdą na drugi plan.

    Pozdrawiam 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s