Pasja – sposób na samorealizację?

Dla większości ludzi rozwój, samodoskonalenie, otwarty umysł i poszerzanie horyzontów jest stałym elementem życia. Nie chcemy stać w miejscu i szukamy różnych ścieżek, które pomogą nam odnaleźć siebie.

Posiadanie hobby jest nieodłącznym elementem nas samych – to rodzaj zabezpieczenia, które broni nas przed popadnięciem w rutynę. Pasja pozwala nam na rozwijanie siebie i na zachowanie równowagi psychicznej i fizycznej. Jest w pewnym sensie azylem – daje nam wolność i bezpieczeństwo.
Żyjemy w ogromnym pędzie – ciągle za czymś gonimy – a to powoduje, że jesteśmy zestresowani, niewyspani i nerwowi. Świat, w którym przyszło nam żyć jest przesycony nienawiścią, dążeniem do luksusu i bogactwa oraz chęcią posiadania – nie potrzebuję, ale chcę! Nie będę używać, ale przynajmniej widać że mnie stać!
Ciągła presja świata sprawia, że bardzo łatwo jest się zatracić w tym wirze pogoni za złudnym szczęściem, gubiąc po drodze własne wartości. Dedlajn!, asap!, fakap!… i człowiek nie wie jak się nazywa. A przecież to nie pieniądze powinny być najważniejsze – powinniśmy być szczęśliwi i zadowoleni ze swego życia, a nie siedzieć w weekendy w pracy bo szef zaproponował nam dodatkowy, dobrze płatny projekt. Nie dajmy się zwariować!
Dlatego posiadanie zainteresowań jest niezwykle ważne, aby móc powiedzieć światu: STOP! Wychodzę i wrócę kiedy odzyskam równowagę.
Hobby jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w sposób produktywny.  pozwala nam na zachowanie wolnego, czystego umysłu, pobudza naszą kreatywność i ciekawość. Poszerzamy swoją wiedzę, chcąc być jeszcze lepszymi w tym co robimy. Poprzez ciągłe doskonalenie siebie, swoich umiejętności cały czas się uczymy i pobudzamy nasze szare komórki do pracy. Robienie tego, co sprawia nam przyjemność, ma niebywały wpływ na nasze zdrowie. Kiedy spędzamy czas nad tym co kochamy, co nas interesuje zwiększamy poziom endorfin, co potocznie nazywamy hormonem szczęścia – a człowiek szczęśliwy, to człowiek spełniony i wolny! Poza tym, posiadanie zainteresowań określa nas jako człowieka, istotę myślącą – to, co lubimy, co nas pasjonuje pokazuje jak wartościowymi ludźmi jesteśmy. Z całą pewnością pasja wpływa na naszą osobowość i pozwala szlifować charakter. 

Świat oferuje nam szeroką gamę rozrywek. Dzięki Internetowi mamy wszystko niemal w zasięgu ręki – tutoriale, instrukcje, podręczniki online. Można poczytać, pooglądać, zainspirować się i zacząć działać! Wystarczy tylko trochę odwagi i chęci na spróbowanie, i przekonanie się czy to jest to, co nas kręci. Z czasem, kiedy czujemy się na prawdę dobrzy w tym co robimy, możemy zacząć na tym zarabiać – praca połączona z pasją, to marzenie chyba każdego człowieka.
Władze miast również starają się ulepszyć i ułatwić dostęp do wszelakich form aktywności poprzez udzielanie informacji: kto, gdzie i jakie zajęcia oferuje, co miasto daje swoim mieszkańcom i z czego można skorzystać; a także poprzez budowę nowych ścieżek i tras, rozwój infrastruktury.
Najważniejsze aby nie traktować zajęcia, które sobie „wymyśliliśmy” jako przykrego obowiązku, a cieszyć i bawić się tym. Czerpać z tego energię do walki z szarą rzeczywistością.

Człowiek całe życie się rozwija i uczy. Poznaje nowe rzeczy, pasjonuje się nimi – więc ciągle trwamy w trybie dążenia do samodoskonalenia. Pasja to wolność. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s